تبلیغات
مبین - تولیدملّی،حمایت ازکاروسرمایۀ ایرانی در روایات وسیرۀ معصومین(علیهم السلام)
" آنانکه خاک را به یک گوشه نظر کیمیا کنند................آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند "  

سال نودویک با استفاده از بیانات الهام بخش رهبر فرزانه انقلاب سال«تولیدملی،حمایت ازکار وسرمایۀ ایرانی»نام گرفت.ایشان در لحظه تحویل سال نودویک ضمن بیاناتی گهربار فرمودند:

«همۀ مسئولین كشور، همۀ دست‏اندركاران عرصۀ  اقتصادى و همۀ مردم عزیزمان را دعوت میكنم به این كه امسال را سال رونق تولید داخلى قرار بدهند. بنابراین شعار امسال، «تولید ملى، حمایت از كار و سرمایه‏ ى ایرانى» است. ما باید بتوانیم از كارِ كارگر ایرانى حمایت كنیم؛ از سرمایۀ سرمایه ‏دار ایرانى حمایت كنیم؛ و این فقط با تقویت تولید ملى امكان‏ پذیر خواهد شد

ازآنجاکه سخنان ایشان برگرفته از روحی بلندوقلبی آرام واستواردرسایه خداترسی وتقوای الهی است واین فقیه عادل آگاه به سیرۀ معصومین.ع.است ودیدگاههای ایشان برگرفته ازدستورات سعادت بخش آنها می باشد.قصد داریم جایگاه این پیام وعلت این نامگذاری را درروایات وسیرۀ اهل بیت «علیهم السلام» بررسی کنیم.

مراجعه به میراث به جای مانده از معصومین (ع) نشان دهنده اهمیت موضوع کار، از یک سوی، ونیز مخالفت با بیکاری، از سوی دیگر، است. در واقع در نگرش اسلامی ایجاد سرمایه از اهمیت به سزایی برخوردار است و هم از این روی اسلام به کار، تلاش و تولید ثروت از طرق صحیح اهمیت بسیارداده است.


بنابر روایات می توان گفت تلاش پیشوایان دینی بر آن بوده است که جامعه اسلامی به جامعه ای توانا، پویا و سازنده تبدیل گردد؛ جامعه ای که بر روی پای خود می ایستد و به صورت خودکفا و مستقل عمل می نماید. در چنین جامعه ای افراد باید بتوانند به بهترین وجه توانایی های خود را بروز دهند و در مسیرتولید ثروت مشروع مشارکت نمایند. سخنان وروش های کاربردی معصومین (ع)در زمانه کنونی نیزراهگشا است.

دراین مقوله مهم وراهگشانکاتی است که به اقتصار بیان می شود:

اولا:جایگاه کاروتلاش

«بروکارمیکن مگوچیست کار            که سرمایه جاودانگی است کار»

درسیره معصومین وادبیات ما همواره نسبت به کار وتلاش تآکیدات فراوانی شده است.وحتی درجاهایی اجر وثواب آن مساوی با کسی که در راه خداجهاد می کندبه شمارآمده است.

کار موجب عزت است وجامعه را پویا وسرزنده می کند.

کار در عین حال که موجب رفاه و تولید می شود به حفظ عزت نفس افراد نیز می انجامد. تدقیق برخی از روایات بیانگر این واقعیت است. به عنوان نمونه در زمان امام صادق (ع) شخصی حضرت را دید که در اوج گرمای مدینه مشغول عزیمت به محل کار خود هستند. وی از حضرت سئوال کرد؛ فرزند رسول خدا (ص) شما در این گرما چرا دنبال کار وجمع آوری اموال دنیا هستید؟ حضرت در جواب فرمودند «لاستغنی عن مثلک».(اصول کافی ج5ص74)
من کار و تلاش می کنم تا از افرادی مانند شما بی نیاز باشم.

ثانیا:توجه به کیفیت

یکی از مهمترین شاخصه های کار وتولید،توجه به کیفیت است.باتوجه به پیشرفت تکنولوژی در عصر امروزهمه دنبال کیفیت ومرغوبیت کالا هستند.بازارهای گسترده در دنیامغلوب کالاهای باکیفیت است.گاهاکالایی دیده می شود که بخاطر عدم کیفیت جایگاه اصلی خود را در بازار ندارد،درحالی که این امکان وجود داشت که با رعایت استانداردوتوجه به مقولۀ کیفیت جایگاه بهتری در بازار داشته باشد.

در ارتباط با دقت در کار از رسول خدا (ص) نقل شده است:
خدا رحمت کند کسی را که کاری را درست انجام دهد و آن را محکم و پایدار به پایان برساند.(کنز الاعمال ج3ص907)

توجه به حقوق مصرف کننده گان یکی از شاخصه های ارزشمند تولید است.اگر تاکید برحمایت از سرمایه داخلی بخواهدنهادینه شود،باید خواستگاه مصرف کننده ونیازهای اودر اولویت قرارگیرد.درصورتی که کالابراساس نیازوصلیقه مصرف کننده تولید شود؛قطعااستفبال از این تولید هم بیشتر خواهدشد.وکالاجایگاه واقعی خود را در بازار پیداخواهدکرد.بامحقق شدن این مهم واردات کمتر خواهدشدودرمقابل کالایی که جایگاه خوبی در بازار خود داشته باشدبدون شک چشم جهانیان را نیز خیره خواهدکردودر بازارهای جهانی هم جایگاه خودرا پیدامیکندوزمینه های صادرات بیشتر را فراهم می آورد.

ثالثا:حمایت از کاروسرمایۀ ملی

قوت گرفتن مسلمین و وهر امری که باعث ایجاد قدرت اسلام شوداز ضروریات است واین در صورتی حاصل می شود که تولید ملی حمایت شود و انگیزه های تولید کالادر بین تولید کننده گان وجودداشته باشد.

امروز یکی از راههای ایجاد انگیزه برای تولید کننده این است که برای کالای که تولید میکند در کشور بازار داغ خرید وجود دارد.هرچه مصرف بالاتر باشد انگیزه برای تولید هم بیشتر است در این صورت شخص دلهره تولید و سرمایه گزاری دراین زمینه را ندارد.

حمایت از تولید در عداد وظایف حکومت اسلامی قرار می گیرد. گسترش زمینه های کسب و کارحلال برای مردم و سپس حمایت صحیح از سرمایه های ایشان از جانب حکومت اسلامی زمینه ساز رشد و تعالی جامعه می گردد. نگاهی به حکومت امیرالمؤمنین (ع) و توصیه های ارزشمند ایشان این واقعیت را نشان می دهد.
حضرت علی (ع) در نامه به مالک اشتر درباره اقشار و طبقات مختلف جامعه توضیحاتی داده اند. در این نامه حضرت راجع به تجار و صاحبان صناعات صبحت می کنند و از صنعت حمایت می نمایند.
حضرت در فرازی دیگر از این نامه شریفه خطاب به مالک می فرماید:
ثم استوص بالتجار و ذوی الصناعات، و اوض بهم خیرا، المقیم منهم و المضطرب بماله، و المترفق ببدنه فانهم مواد المنافع. (من توصیه می کنم با تاجران و کسانی که اهل صنعت هستند با نیکی رفتار کن چه کسانی که در شهر مصر مقیم هستند و چه کسانی که با ثروتی که دارند در رفت و آمد هستند و در جاهای مختلف با این سرمایه کار می کنند باید به اینها نیکی کرد زیرا مواد منافع هستند.)(نهج البلاغه نامه 53)

مقام معظم رهبری دراین خصوص فرمودند:

«اگر ما توانستیم تولید داخلى را رونق ببخشیم، مسئله ‏ى تورم حل خواهد شد؛ مسئلۀ اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلى به معناى حقیقى كلمه استحكام پیدا خواهد كرد. اینجاست كه دشمن با مشاهدۀ این وضعیت، مأیوس و ناامید خواهد شد. وقتى دشمن مأیوس شد، تلاش دشمن، توطئۀ دشمن، كید دشمن هم تمام خواهد شد.»

باتوجه به این نکات وشاید نکات بسیار دیگرکه وجود داردواقتصار گویی مجالی برای بیان آنها نگذاشت در می یابیم که نام گزاری سال نودویک توسط رهبر کبیر انقلاب بسار بجا وراهگشا می باشد.بدون شک این این بیانات ودیدگاهها برگرفته از روحی پاک در پرتوبصیرت وآگاهی مثال زدنی ایشان می باشد.

طبقه بندی: اعتقادی،  تربیتی، 
برچسب ها: سال نودویک، تولیدملی حمایت ازکاروسرمایۀ ایرانی، کار، تلاش، رهبرفرزانه انقلاب، پیام سال نودویک،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 18 آذر 1391 | توسط : محمد فروهر | نظرات()