تبلیغات
مبین - حماسه بصیرت
" آنانکه خاک را به یک گوشه نظر کیمیا کنند................آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند "  

خداوند متعال انسان را موجودی مختار آفریده است،به طوری که تمام افعال اوبراساس اختیار واراده اوست.پیش آمدهای مختلف وجریانات زندگی انسان را مجبور به تصمیم گیری می کندوباید براساس اختیار خودانتخاب کند.
اما گاهی این انتخاب ها مفید نیست وشخص دچار اشتباه می شودوانتخاب او خوب نیست ودرمقابل بعضی انتخاب ها صحیح است وباعث رشد وپیشرفت فردی واجتماعی می گردد.
راستی علت وپشتوانه انتخاب صحیح چیست؟چه پشتوانه ای است که باعث می شودمثل چراغی روشن انتخاب راه از بی راهه میسور شودوهرگز انسان دچار گمراهی نگردد؟
کلید ورمز موفقیت در انتخاب صحیح بصیرت است.بصیرت باعث می شود که فرد در تصمیم گیری های خوددچار اشتباه نشودودر دوران هایی که غبار فتنه چهره حق را می پوشانددر تشخیص مصداق دچارگمراهی نشود.
قرآن کریم در سرلوحه دعوت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم بصیرت را مطرح می کند:

قُلْ هَذِهِ سَبِیلِی أَدْعُو إِلَى اللَّهِ عَلَى بَصِیرَةٍ أَنَا وَمَنِ اتَّبَعَنِی وَسُبْحَانَ اللَّهِ وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِینَ(یوسف 108)
اگر در انتخاب دین بصیرت نباشدانسان در تشخیص مصادیق واحکام وفروعات اخلاقی واجتماعی وسیاسی دچار اشتباه می شود.گاهی چیزی را اخلاق می خواند که اخلاق نیست وبعضا با دیدن ظواهر در جریانات سیاسی دچار بهران واشتباه می شود.
در تعقیب نماز صبح هر روز از خدا می خواهیم که خدایا بصیرت در دین به ما عنایت کن«واجعل النور فی بصری والبصیرة فی دینی» مهمترین خواستگاه انسان از خداوند در این دعای شریف بصیرت در دین است.زیرا بصیرت در دین باعث می شود انسان در شبهات هرگز دچار اشتباه نشود.

در طول تاریخ اسلام همواره بی بصیرتی ها وتمسک به ظواهر باعث وارد آمدن ضرباتی مهلک وجبران ناپذیر به پیکره اسلام شده است.از خانه نشینی امیرالمومنین«علیه السلام»گرفته تا هتک حرمت به شخصیت والای حضرت زهرا«سلام الله علیها»وبسیاری از آزارها وشکنجه هایی که اهل بیت«علیهم السلام»در طول تاریخ متحمل شدند همه سرچشمه در بی بصیرتی دارد.ولذا حضرت علی علیه السلام همواره تاکیدات فراوانی بر بصیرت افزایی وشناخت صیحیح فتنه ها را داشتند.بی بصرتی بعضی افراد کا را به جایی رساندکه در جنگ صفین باتمسک به ظواهر آیاتی از قران امیر المومنین را از یک قدمی پیروزی قطعی به عقب کشاندوفشار های ناجوان مردانه بعضی افراد به حضرت باعث عقب نشینی ورها کردن معاویه شد.
نظیر این جریان در کربلا اتفاق افتاده است .عاشورا اوج تقابل بصیرت وبی بصیرتی است.وجود مبارک سید الشهداء«علیه السلام»واولادواصحاب باوفایش در اوج بصیرت وآگاهی ودرمقابل اشخاصی که از بصیرت بویی نبرده بودند.کجا بصیرتی ناب تر ازاین سراغ داریم که وقتی به قصد تحقیر به وجود مبارک حضرت زینب می گوید در کربلا چه دیدی؟ایشان با جسارت وشهامت کامل می فرمایند:«مارأیت الاّجمیلا»
این جمله برگرفته از روحی بلند وبصیرتی مثال زدنی است، که تربیت یافتۀ مکتب امیر المومنین  «علیه السلام»می باشد.
بصیرت همواره در طول تاریخ راهگشاوتاثیر گذاربوده است.بصیرت فرقان  و وقوه تشخیص حق از باطل است ودر زمان امروز هم بسیار کارآمد وضروری است.
دشمن در طول مبارزه های خود همواره سعی در پوشاندن چهره حق کرده وباطل را در لباس حق معرفی کرده است.اینجاست که اگر بصیرت نباشد نمی توان در این گرداب شبهات چهره واقعی حق را شناخت.
مقام معظم رهبری در طول سالیان اخیر تاکیدات فراوانی بر بصیرت داردوآن را در حکم یک قطب نما می داند که با داشتن آن هرچند عمق فتنه زیاد باشد هرگز انسان دچار گمراهی نمی گردد.
رهبر معظم انقلاب در اهمیت بصیرت در زندگی روزمره مردم نیز می فرمایند: " در زندگىِ پیچیده‌ اجتماعىِ امروز، بدون بصیرت نمی­شود حرکت کرد. جوان ها باید فکر کنند، بیندیشند، بصیرت خودشان را افزایش بدهند. معلمان روحانى، متعهدان موجود در جامعه ما از اهل سواد و فرهنگ، از دانشگاهى و حوزوى، باید به مسئله بصیرت اهمیت بدهند؛ بصیرت در هدف، بصیرت در وسیله، بصیرت در شناخت دشمن، بصیرت در شناخت موانع راه، بصیرت در شناخت راه‌هاى جلوگیرى از این موانع و برداشتن این موانع؛ این بصیرت­ها لازم است. وقتى بصیرت بود، آن وقت شما می­دانید با کی طرفید، ابزار لازم را با خودتان برمی­دارید."

یکی از زیبا ترین صحنه های خودنمایی اوج بصیرت نهم دی ماه هشتادوهشت است.دشمن در بنامه ای از قبل تعیین شده وبا استفاده از افرادی ساده لوح قصد جسارت به مقدسات دینی واصل نظام مقدس جمهوری اسلامی و ولایت فقیه را داشت.از بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال  هشتاد وهشت به صورت برنامه ریزی شده فعالیت خود را آغاز کردند.توهین به مقدسات نظام،هتک حرمت به بنیانگذارجمهوری اسلامی وتعرض به ولایت فقیه ودر نهایت در روز عاشورای که مردم غرق در اندوه وماتم شهادت مظلومانه شیدالشهداء بودندبی احترامی به مقام بلند ایشان فریاد وخشم مردم مومن ومتعهد را برخاست وحماسه نهم دی ماه رقم خورد.
حضور ملیونی مردم در یک تظاهرات خودجوش نشان از بصیرت ناب مردم انقلابی نصبت به مقدسات دینی وارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود.
این حضور مشت محکمی بردهان یاوه گویان ودشمنان نظام وتجدیدمیثاق ملت ایران با ولایت فقیه ورهبری بود.
مقام معظم رهبری در این خصوص می فرمایند:
 در قضیه‌ی 9 دی سال 88 یک نکته اساسی است و آن نکته برمیگردد به هویت انقلاب و ماهیت انقلاب. یعنی همان روحی که حاکم بود بر اصل انقلاب ما و آن حضور عظیمِ بی‌نظیرِ تاریخی در سال 57، همان روح در ماجرای 9 دی نشان داده شد؛ کمااینکه در قضایای گوناگونِ دیگر هم نشان داده شده، لیکن در 9 دی به شکل بارزی نشان داده شد؛ به طوری که جای انکار و تردید و تأمل برای هیچ کس از بدخواهان و دوستان و دشمنان و دیگران باقی نگذارد. آن روح چه بود؟ روح دیانتِ حاکم بر دل‌های مردم بود. پس اینجا ما دو تا عنصر در کنار هم داریم: یک عنصر، عنصر مردم است؛ که مردم در هر کشوری، در هر جامعه‌ای، اگر چنانچه همت کنند، بصیرت به خرج بدهند، عمل کنند و وارد میدان بشوند، میتوانند همه‌ی مشکلات را حل کنند. یعنی بزرگترین کوه‌ها در مقابل حضور مردم از بین میرود؛ میتوانند کوه‌های بزرگ را جابه‌جا کنند. این یک حقیقت آشکاری است که بسیاری از تحلیلگران اجتماعی در کشورهای اسلامی و دیگر کشورها آن را درست لمس نکردند، درک نکردند؛ ما این را لمس کردیم. هنر بزرگ امام بزرگوار ما هم همین بود.

طبقه بندی: اعتقادی،  تربیتی، 
برچسب ها: بصیرت، نه دی، بی بصیرتی، اسلام، فتنه هشتادوهشت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 10 دی 1391 | توسط : محمد فروهر | نظرات()