" آنانکه خاک را به یک گوشه نظر کیمیا کنند................آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند "  

اهمیت رفع حوائج مؤمنین در بیان آیت الله العظمی بهجت (ره)

"گاهى اعتبار جاه و مقام بالاتر و اقوى از اعتبار مال است.

در زمانى كه مرحوم آقا شیخ زین العابدین مازندرانى در كربلا مرجع بودند به طورى كه مورد رجوع عامّه مردم بودند، حتّى هندى ها خیلى مفصّل به ایشان مراجعه مى كردند. ایشان هم خیلى بذل و بخشش داشتند؛ از این رو كلیه مستمندین و نیازمندان به ایشان رجوع مى كردند و ایشان هم در حدّ وسع خود رفع حاجت آنها را مى كردند.

یك وقتى مال و اموالشان كم شد و دیگر چیزى به ایشان نرسید و این مدت طول كشید.

آن مرحوم خیلى ناراحت شده به طورى كه مریض حال شد. سپس براى زیارت و توسل به عسكریین (علیه السلام) به سامّرا مشرف شدند.

مرحوم میرزاى شیرازى در آن موقع در سامرا مشرف بودند؛ وقتى شنیدند كه ایشان مبتلا به دیون و قرض و امثال اینها شده اند و دیگر نمى توانند در كربلا انفاقاتى انجام دهند، خیلى ناراحت و مریض شده اند و براى استشفاء و توسل به سامرا مشرف شده اند، [مرحوم میرزاى شیرازى] گفته بودند: كه چرا انسان این كارها را بكند. خوب، دارد مى دهد، ندارد نمى دهد. معنا ندارد كه انسان قرض بگیرد و به این و آن برساند و امثال اینها. چرا انسان این كارها را بكند تا مبتلا به این چیزها شود؟

كانّه، این بیان مرحوم میرزا به گوش آقا شیخ زین العابدین مازندرانى رسیده بود.

مرحوم میرزا براى عیادت و دیدن ایشان به منزلشان مى رود؛ مرحوم آقا شیخ زین العابدین قطیفه اى رویشان بوده، بر مى دارد و مى گوید: من شرمم مى آید كه اگر بگویند، تو كه اعتبار داشتى، چرا قرض نكردى و رفع حاجت محتاجین را نكردى.

بعد قطیفه را روى خودشان مى كشند؛ چون مریض احوال بودند و حال نداشتند."

منبع: مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت آیة الله العظمی بهجت (قدس سره)

قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: مَنْ سَعى فِى حاجَةِ اَخیهِ الْمُؤْمِنِ فَكَاَنَّما عَبَدَاللّهَ تِسْعَةَ الافِ سَنَةٍ صآئِما نَهارَهُ، قَائِما لَیْلَهُ.

یپامبر گرامى اسلام صلى ‏الله‏ علیه ‏و ‏آله فرمود: كسى كه براى رفع نیاز برادر مؤمن خـود كوشـش كـند مثـل این اسـت كه نه هزار سال خداوند متعال را عبادت كرده در حالیكه روزها روزه بوده و شبها را هم شب زنده‏دارى مى‏ كرده است.

منبع: بحار الأنوار، ج 74، ص 315 .




طبقه بندی: راه حق،  اخلاق، 
برچسب ها: رفع حوائج مومنین، خدمت به مردم، حالات آیت الله بهجت، ثواب خدمت رسانی به مردم، سخنان آیت الله بهجت، ثواب رفع حاجت مردم، حدیث کمک به مردم،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : سه شنبه 26 دی 1391 | توسط : رهبر بختیاری | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic