تبلیغات
مبین - تبین جایگاه شخصیت حجربن عدی وخشم جهان اسلام ازاهانت به ایشان
" آنانکه خاک را به یک گوشه نظر کیمیا کنند................آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند "  
          درمیان اصحاب با وفای امیر المومنین علیه السلام حجربن عدی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.همچنان که در تاریخ شیعه واردشده ایشان از تمام هستی خود در راه ولایت امیرالمومنین علیه السلام دریغ نکردوتاپای جان از ایشان دفاع کرد.
حُجرفرزندعَدی وعَدی فرزندحاتم طائی است.حاتم ازچهره های بسیار معروف در زمان جاهلیت بوده که سخاوت وبخشش اوزبانزدخاص وعام است.
این صفات نشان از شخصیت والای ایشان بوده است اگرچه ایشان اسلام را درک نکردوتوفیق هدایت نصیب ایشان نشداماوجود مبارک پیامبر ایشان را تمجیدکردند.
ازاین شخصیت بزرگوار درتاریخ فرزندی مثل عدی بجای مانده وحجر از این تباراست.تاریخ گواه است که حجر به حضرت علی علیه السلام علاقه فراوانی داشت وبه نحوی ذوب در ولایت بودودر بین اصحاب امیرالمومنین علیه السلام جایگاه کم نظیری داشت.
حجر درطول زندگی خودلحظه ای دست از دفاع از ولایت برنداشت به نحوی که در جنگ صفین درفرزندخودرا درراه دفاع از ولایت از دست دادوبه درجه رفیع شهادت نایل شدند.
حجربن ‎عدی در اوان جوانی با برادرش به نام «هانی» به محضر پیامبر اكرم(ص) مشرف می‌شود و اسلام می‌آورد ‌و پس از آن جزو صحابه پیامبر(ص) محسوب می‌شود و پس از رحلت ایشان در كنار حضرت علی(ع) ثابت قدم و با ایمان ایستاده و از حق، حقانیت و امامت حمایت كرده و حتی در سه جنگی كه در زمان حضرت علی(ع) رخ داده حضور داشته است.
تاریخ میگوید زمانی که معاویه به زبان ملامت خطاب به حجر گفت:دیدی علی علیه السلام در مورد تو انصاف به خرج ندادودوفرزند خودش
حسن وحسین علیهما السلام رادرجنگ صفین زنده نگه داشت ودوفرزند تورا به شهادت رساندجناب حجر بسیار برافروخته شدوبا چشمان اشک آلودجواب داد:
من در حق مولایم امیر المومنین علیه السلام انصاف بخرج ندادم زیرا بدن ایشان الان زیرخاک است ومن زنده ام ونفس میکشم.
در دوران خلافت امیرالمومنین حضرت وقتی با فتنه جمل مواجه شدنامه ای به اهل کوفه نوشت ومردم را به یاری فراخواند.حجرازکسانی بودکه مردم رابه این کار دعوت کردوخودش پیشتاز این کار بود.

روزی حضرت علی(ع) خطاب به حجر گفته بود: «زمانی كه از تو برائت از من را بخواهند چه خواهی كرد؟» حجر گفت: «اگر با شمشیرهای برهنه بدن مرا قطعه قطعه كنند و یا میان خرمن‎ها آتش مرا به آتش بكشند محال است من خودم را از شما جدا كنم» و زمانی‌كه از حجربن‌عدی برائت خواستند او جان پاك خود را با اخلاص فدا كرد.
حجر نزدیك به 1400 سال پیش به شهادت رسیده است، حال سؤال این است آیا قبر او باعث صدمه و مشكلی است كه این گروه شرور دست به این كار زده‌‎اند؟ پاسخ این است كه در واقع این افراد با فكر و عقیده امثال حجر مخالف هستتند و اگر در حال حاضر دنیا را حكومت‎های ظالم و ستمگر به چالش انداخته، فكر و عقیده افرادی امثال حجر است كه باید برای مواجهه با آن ترویج شود.
هتک حرمت به قبر مطهر حجر‌بن عدی، توهین به اعتقادات و تفکر اسلامی است. دشمنان ار ترویج اسلام واهمه دارند.
برخورد این طیف از سلفیها و وهابیها که به صورتهای مختلف در سوریه خودش را نشان داده ازجمله در مورد اهانت به بارگاه حضرت رقیه(س)، سکینه(س) و سلمان(ع) بوده است. کار را به جایی رساندند که حتی حامیان آنها در مورد حمایت با درنگ و تردید مواجه شدند و آنها علت اینکه از حمایت جدی آنچنان که در لیبی شاهد بودیم، اذعان می کنند که اینها طالبان دومی هستند که چه بسا اگر روزی بر سوریه حاکم شوند همان تفکر و روند طالبانیسم را پیاده خواهند کرد که آن وقت سر از یازده سپتامبر سر در خواهند آورد و تبعات و پیامدها و تلخیهایش را حتی غرب هم خواهد دید.

ه هر روی باید از حوادثی که در سوریه اتفاق افتاده است تأسف بخوریم و اظهار تأثر کنیم. یک قطره خونی که از مسلمانی در آن کشور ریخته می شود موجب تأثر و نگرانی ماست و هر اهانتی که به مراکز و اماکن مقدس و بارگاه های اهل بیت(ع) و یادگارهای رسالت و نبوت می شود مایه حزن و اندوه ماست. از خدا می خواهیم که شر این فتنه را به پاک ترین وجه، وجهی که مصلحت جهان اسلام و مسلمانان هست ختم به خیر بفرماید.
طبقه بندی: اعتقادی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 14 اردیبهشت 1392 | توسط : محمد فروهر | نظرات()