تبلیغات
مبین - چگونه از تضعیف باورهای خود جلوگیری کنیم؟
" آنانکه خاک را به یک گوشه نظر کیمیا کنند................آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند "  

انسان همواره در کوران ابتلائات قرار دارد و هر لحظه باورها و اعتقادات او مورد تهدید قرار می‌گیرد امّا در این شرایط سخت، چه کنیم که باورهای ما دستخوش تغییر نگردد؟

این سوال دو پاسخ دارد:

پاسخ اجمالی:
برای تقویت باورها و اعتقادات دینی، باید از جهت علمی این باورها را مستدل به منبع محکم کرده و ساحت اعتقادات را از مسائل خرافاتی مبرّا ساخته و برای کلیه شبهات عقیدتی احتمالی که باورها را نشانه گرفته‌اند و موجب تضعیف آنها می‌گردد، پاسخ مناسبی تهیه کرد.
در عرصه عملی نیز باید انجام عبادات شرعی و تهذیب نفس از اهمیت خاص در زندگی فردی و اجتماعی برخوردار باشند؛ زیرا کردار پاک باعث شفافیت دل می گردد و ایمان را تقویت می کند همانطور که کردار بد و ناپاک قلب انسان را کدر می کند و باعث سست شدن ایمان می شود و در مقابل، اصلاح جامعه در گرو تقویت باور هاست.

پاسخ تفصیلی:

انسان به طور فطری طالب کمال است و پیوسته می‌کوشد از نقص، به کمال حرکت کند و در همه جهت به کمال برسد. دینداری یکی از شاخص های کمال انسانی است که از طرف خدای متعال به عنوان ودیعه در فطرت هر کسی قرار داده شده است هم چنانکه قرآن کریم می‌فرماید:

«فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّینِ حَنیفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتی‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْها لا تَبْدیلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِكَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا یَعْلَمُونَ؛ [روم/30] پس تو مستقیم روى به جانب آیین پاك اسلام آور در حالى كه از همه كیشها روى به خدا آرى، و پیوسته از طریقه دین خدا كه فطرت خلق را بر آن آفریده است، پیروى كن كه هیچ تغییرى در خلقت خدا نباید داد، این است آیین استوار حق، لیكن اكثر مردم (از حقیقت آن) آگاه نیستند».

و نیز موهبت دین، مهم‌ترین کمالی است که دارای مراتب بوده و سزاوار است هر انسان مؤمنی کوشش کند تا هر روز بر دینداری خود افزوده و آن را تقویت نماید.

برای تقویت ایمان صحیح باید در عرصه‌های مختلف از جمله در عرصه علمی، عملی کوشید.

الف) از جهت علمی:

همه فقهاء شیعه فرموده اند تقلید در اصول دین جایز نیست و انسان باید با فکر و تحقیق و دلیل این اصول را بپذیرد و به آنها یقین پیدا کند. بنابراین هر فرد شیعه ای باید باورها و اعتقادات خود را مستدلٌ سازد و مطالعه و تحقیق در مسائل دین بویژه مسائل اعتقادی را جزء برنامه های روزانه خود قرار داده و روز به روز بر عمق و گستره اطلاعات دینی خود بیفزاید تا بتواند ساحت اعتقادات را از خرافاتی که توسط افراد مغرض و ناآگاه ساخته و به اسم دین و مقدسات عرضه می‌شود پاک ساخته، اسلام ناب محمدی را که همان مذهب حقّه شیعه اثنا عشری (دوازده امامی) است را به دیگران نیز عرضه نمایند.
اگر انسان با دلیل و استدلال مطلبی را باور کند، در این صورت با کوچک‌ترین شبهه‌ای ایمانش سست نخواهد شد. همه سفارشاتی که اسلام و قرآن به دانش و تفکر کرده‌اند، در همین راستا ارزیابی می‌گردد.

همچنین باید نسبت به شبهاتی که احتمالا در اذهان ایجاد می‌شود، کاملاً حسّاس بوده و با تحقیق و مطالعه دقیق، جواب صحیح و قانع کننده‌ای برای آن تهیه شود چرا که شبهه به سان بیماری واگیردار است که اگر درست و سریع درمان نشود، ممکن است هم فرد مبتلا را گرفتار کرده و هم به دیگران سرایت و آنان را نیز بیمار سازد. شبهات دینی نیز اگر به طور صحیح و منطقی بر طرف نشود، به تدریج پایه ایمان و ا عتقادات فرد و جامعه را ویران می‌سازد.

ب) از جهت عملی:

تهذیب نفس که در منابع دینی ما از آن به «جهاد اکبر» یاد شده است، مهمترین عامل تکامل و تقویت ایمان و باور‌های دینی است.

همچنین انجام صحیح عبادات با مراعات شرایط و آداب آن در باورهای انسان اثر مثبت گذاشته و این باورها را محکم‌تر می‌سازد. از دید قرآن و روایات، عمل انسان در تحکیم یا تضعیف باورهای دینی او بسیار مؤثر است. قرآن کریم می‌فرماید: وَ اعْبُدْ رَبَّكَ حَتَّى یَأْتِیَكَ الْیَقینُ؛ [حجر/99]  «پروردگارت را عبادت کن تا یقین به سوی تو بیاید»

از طرف دیگر عمل ناشایست و معصیت به تدریج ایمان انسان را سست کرده و حتی او را به کفر می‌کشاند. قرآن کریم در این باره می‌فرماید: ثُمَّ كانَ عاقِبَةَ الَّذینَ أَساؤُا السُّواى‏ أَنْ كَذَّبُوا بِآیاتِ اللَّهِ وَ كانُوا بِها یَسْتَهْزِؤُنَ؛ [روم/10] «سرانجام کار آنان که به اعمال زشت و کردار بد پرداختند، این شد که کافر شده و آیات خدا را تکذیب و تمسخر کردند».

همچنین تقویت عواطف بر پایه شناخت و معرفت صحیح، یکی دیگر از عوامل تقویت باورهای دینی است. بنابراین باید در همه محورهای یاد شده به تقویت ایمان و اخلاق خود بپردازیم. که تقویت این‌ها منجر به تقویت اعتقاد و باور می‌گردد.

طبقه بندی: اخلاق، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 9 شهریور 1393 | توسط : محمد فروهر | نظرات()