تبلیغات
مبین - رسانه در حال حاضر یك ابزار نیست!
" آنانکه خاک را به یک گوشه نظر کیمیا کنند................آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند "  

رهروان ولایت ـ سرپنجه‌های نفوذ رسانه در عمق زندگی بشر امروز بیشتر از هر زمانی احساس می‌شود. ابزاری که بدون شک، بزرگترین خدمت را به جامعه انسانی می‌کند. از ایجاد سرگرمی گرفته تا بحث‌های اطلاع‌رسانی و آموزشی همه و همه مرهون پیشرفت‌های بشر در زمینه‌ی رسانه است.

امّا این خدمتگذار بزرگ و موسس دهکده‌ی جهانی، همواره چالش‌ها و آسیب‌هایی هم در پی داشته است. رسانه‌ای که اول برای انتقال پیام آمده بود امّا حالا خودش تبدیل به فرهنگ شده است. رسانه در حال حاضر یک ابزار نیست بلکه به قول «مارشال مک لوهان» فوق ابزار و خود یک پیام است.

تمام‌ اقشار جامعه‌ بدون‌ در نظر گرفتن‌ سطح‌ سواد و معلومات‌، مخاطب‌ یک‌ رسانه‌ قرار می‌گیرند، این‌ رسانه‌ می‌تواند لقب‌ جمعی‌ را از آن خود کند. تنوع و گستردگی دامنه تأثیر رسانه‌های جمعی به حدی در جوامع کنونی زیاد است که اندیشمندان متفق‌القول، آنها را به عنوان ابزار کنترل ذهن انسان می‌شناسند و معتقدند رسانه‌های جمعی، دهکده‌ی جهانی را ساخته‌اند.
در جهان پسامدرن که رسانه‌های جمعی بین‌المللی مخاطبین را با انبوهی از گفتمان‌های گفتاری، نشانه‌ای، تصویری، موسیقایی و از این دست، بمباران می‌کنند، هویت افراد نیز تحت تأثیر تجربه‌هایی که از رسانه‌ها کسب می‌کنند شکل می‌گیرد.

امّا بزرگترین جنگی که امروز در رسانه راه افتاده است جنگ علیه دین است؛ قرآن کریم عمق جنگ‌ها و خاستگاه دشمن را دست برداشتن از دین و عقیده می‌داند و می‌فرماید: و آنان پیوسته با شما مى‏‌جنگند تا اگر بتوانند شما را از دینتان برگردانند... [بقره/217] [1].

دشمن به خوبی فهمیده است که بزرگترین سلاح جوان مومن و مسلمان، ایمان اوست تا زمانی که این سلاح و پایبندی به ایمان و دین باشد، هرگز کاری از پیش نخواهد برد. در تجربه‌های تاریخ گذشته دشمن به عمق تاثیر این موضوع رسیده است و همه همت خود را برای خلع سلاح کردن بکار گرفته است. در واقع هدف در طول این سال‌ها یکی بوده ولی ابزارها و تکنولوژی و نوع رسانه و شکل و فرمت آن متناسب با شریط روز زمان تغییر و دگرگونی پیدا کرده است. در این بستر به خصوص کشورهای غربی از ابزار شبکه‌های خبری سیاسی یا غیر سیاسی برای نفوذ بر افکار عمومی کشورهای اسلامی استفاده کرده‌اند.

در یک دسته بندی کوتاه به برخی از برنامه ریزی‌های دشمن برای ضربه زدن به دین در قالب رسانه اشاره می‌شود:

1. تهیه و تدوین فیلم‌هایی که در قالب آن به مقدسات و شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام توهین می‌شود؛

2. ترویج فرقه‌های ضاله و فضا سازی جهت حضور بیش از پیش آنها برای مقابله با ارزش‌های دینی؛

3. شبهه افکنی و سعی بر ایجاد شکاف در عقیده‌ی مردم با ترویج بی‌عفتی، ارتباط نامشروع و سعی بر از بین بردن حجاب و عفاف؛

4. راه اندازی جنگ مذهب علیه مذهب؛

در سالیان اخیر یکی از راه‌هایی که دشمن برای پیشبرد اهداف خود بکار برده است موضوع راه اندازی «جنگ مذهب علیه مذهب» است؛ ایجاد شبکه‌هایی علیه شیعه بنام اهل تسنن و برعکس آن راه اندازی شبکه‌هایی بر علیه اهل تسنن به نام شیعه که در آن با ندیده گرفتن مشترکات و پررنگ کردن نقاط اختلافی، سعی بر شعله‌ور کردن آتش اختلاف دارند و جالب اینکه همه شبکه‌ها از یک جا و با برنامه‌ریزی خاص تغذیه فکری و مالی می‌شوند.

در این میان، نگاه برگرفته از اوج بصیرت رهبر فرزانه‌ی انقلاب اسلامی همچون گذشته به عمق این برنامه‌ریزی پی برده و مردم را نسبت به این خطر، آگاه می‌کند و می‌فرماید: دشمن از هر دو طرف تلاش مى‌کند؛ از یک طرف غالى‌گرى و ناصبى‌گرى را ترویج مى‌کند و شیعه را در چشم سنّى، دشمن حقیقى معرفى مى‌کند - بعضى از متحجّرین دینى هم متأسّفانه باور مى‌کنند - از سوى دیگر شیعه را به اهانت به مقدّسات و ارزش‌هاى سنّى وادار مى‌کند. توطئه‌ى دشمن آن است که این دو مکتب را در مقابل هم قرار دهد. این اختلاف در جهت از بین بردن هویّت یک ملت و در موضوعاتى ایجاد مى‌شود که نباید بین آنها باشد. به علماى محترم شیعه و سنّى گفتم شما دم از وحدت مى‌زنید و این خیلى خوب است و من هم از شما ممنونم؛ امّا از کید دشمن غافل نباشید. دشمن از راه‌هایى وارد مى‌شود که ممکن است شما از آن غفلت کنید و به آن توجّه نداشته باشید، هوشیار باشید و دشمن را در هر لباسى بشناسید. «وَ لَتَعْرِفَنّهُمْ فِى لَحْنِ الْقَوْلِ؛ از سخنانشان هم مى‌توان آنها را شناخت». [2]

-----------------------------------------

پی‌نوشت:

[1]. «...وَلَا یَزَالُونَ یُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىٰ یَرُ‌دُّوكُمْ عَنْ دِینِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا...».
[2]. بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جوانان و دانشجویان سیستان و بلوچستان در سال 1381.

طبقه بندی: اخلاق، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : شنبه 22 شهریور 1393 | توسط : محمد فروهر | نظرات()