تبلیغات
مبین - ویژگی های دوست خوب
" آنانکه خاک را به یک گوشه نظر کیمیا کنند................آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند "  

از آنجایی که انسانها موجوداتی اجتماعی می باشند،درزندگی خود نیاز به دوست وهمدم دارند،واین جزء ضروریات زندگی هر انسانی است.
در روایات و بعضا آیات قرآن کریم راجع به این موضوع اشارات فراوانی وجود دارد وبه حسب اهمیتی که این مساله در زندگی اجتماعی انسانها داردحتی به جزئی ترین موضوع پیرامون آن اشاره شده است.
در قرآن کریم راجع به اهمیت این مساله در آیه صدم سوره شعراء خداوند متعال از زبان دوزخیان و کسانی که اهل شقاوت هستند چنین عنوان می کندکه آنها بعد از نهایی شدن حکم در مورد خودشان می گویند:«فَمَا لَنَا مِن شَافِعِینَ(100)وَ لَا صَدِیقٍ حَمِیمٍ(101) »برای ما امروز هیچ شافعی نیست ونه دوستی صمیمی که ما از شفاعت او بهره مند باشیم. به خوبی از این آیه شریفه استفاده می شود
که دوست خوب حتی در قیامت هم قادر به شفاعت در نزد خداوند متعال می باشد.
باز در جایی دیگر خداوند متعال از زبان انسانهایی که همنشین ودوست بد در دنیا داشتنداینگونه می فرماید:«یَاوَیْلَتىَ‏ لَیْتَنىِ لَمْ أَتخَِّذْ فُلَانًا خَلِیلًا(28)»وقتی که انسان در سرای آخرت با چشم بصیرت خود تاثیرات سوء همنشین بد و دوست ناسالم را مشاهده می کند از عمق وجود حسرت می خورد و اظهار ندامت می کند و می گوید،وای برمن!ای کاش  فلانی را به عنوان دوست وهمنشین انتخاب نکرده بودم زیرا که او مرا از یاد خدای متعال غافل کرده ومن امروز از زیان کاران هستم.
اهمیت این موضوع و اشارات راجع به آن در روایات معصومین (علیهم السلام )فراوان است از جمله حضرت لقمان حکیم که در سفارشات خود به فرزندش فرمود:

یا بُنَىَّ لاتَعدُ بَعدَ تَقوَى اللّه  مِن اَن تَتَّخِذَ صاحِبا صالِحا؛

فرزندم! بعد از تقواى الهى، از گرفتن دوستِ شایسته نگذر.

الاخوان، ص 110، ح 22
وباز در روایتی دیگر راجع به این موضوع می
فرماید:

یا بُنَىَّ اتَّخِذ أَلفَ صَدیقٍ وَأَلفٌ قَلیلٌ وَلاتَتَّخِذ عَدُوّا واحِدا وَالواحِدُ كَثیرٌ؛

فرزندم هزار دوست بگیر كه هزار دوست هم كم است و یك دشمن مگیر كه یك دشمن هم زیاد است.

بحارالأنوارف ج13، ص413، ح4

وهمچنین وجود مبارک رسول مکرم اسلام حضرت محمد(صلی الله علیه وآله وسلم)می فرمایند:

مَن اَرادَ اللّه  بِهِ خَیرا رَزَقَهُ اللّه  خَلیلاً صالحِا؛

هر كس كه خداوند براى او خیر بخواهد، دوستى شایسته نصیب وى خواهد نمود.

نهج الفصاحه، ح3064
اماسوال مهم واساسی این است که ویژگی های دوست خوب باتوجه به روایات چیست؟باتوجه به اهمیتی که این مساله دارد آیادر روایات معصومین (علیهم السلام)از شرایط و خصوصیات دوست و همنشین خوب صحبت به میان آمده است؟
دربسیاری از روایات راجع به خصوصیات دوست خوب صحبت به میان آمده است وویژگی های آن را بیان فرموده است.
از جمله روایت حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام)می فرمایند:«اصحب من إذاصحبته زانک،وإذاخدمته صانک،وإذا اردت منه معونة اعانک...»(بحارالانوار،ج44،ص139)اینها اوصاف کسی است که شایسته رفاقت و دوستی از دیدگاه امام حسن مجتبی علیه الاسلام است.از اینها برمی آید که ویژگی های دوست خوب عبارتند از:آراستن دوست،یاری رساندن،قدر شناس بودن،تقویت کردن،همکاری داشتن،فداکاری و خدمت کردن به دوست.

طبقه بندی: اعتقادی، 
برچسب ها: دوست، دوستیابی، همنشین، ویژگی های دوست خوب، دوست خوب، همنشین بد،
مطالب مرتبط: برادری،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 17 مهر 1391 | توسط : محمد فروهر | نظرات()