تبلیغات
مبین - 8 اُکتبرروز جهانی کودک
" آنانکه خاک را به یک گوشه نظر کیمیا کنند................آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند "  

توجه به دنیای کودکان یکی از نکات مهم واساسی زندگی ماست، روز جهانی کودک باید بهانه ای باشدکه ما ورود به دنیای کودکان پیدا کنیم؛ و لازمه آن فراموش کردن آگاهی های خود،و همراه شدن با ناآهاهی های کودکان است.
درروایات معصومین علیهم السلام اشارات فراوانی راجع به کودک وبحث های پیرامون آن وجود دارد.سیره عملی آن بزرگواران خصوصا پیامبر عظیم الشان اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم )بدین گونه است که عنایت ویژه ای به کودکان ومسائل تربیتی آنان داشتند. ایشان به کودکان احترام می گذاشتند،و همیشه راجع به آنها توصیه می کردند.ودر حدیثی راجع به این مساله می فرمایند:به کودکان خود محبت کنید ونسبت به آنها ترحم نمایید.وقتی به آنها وعده دادید،وفا کنید،زیراآنهاجزاینکه شمارا روزی دهنده خود می بینند، تصور دیگری ندارند.(تفصیل وسائل الشیعه؛ج3،ص135)

قبل از ظهور دین مبین اسلام،کودکان در وضعیت بسیاربدی به سر می بردند،به طوری که ادامه حیات آنها دردست پدرانشان بود اگر می خواستند آنهارا نگه می داشتند،وآنها از حقوق مسلّم خود محروم بوده و دستخوش اراده متعصب پدران خود بودند.
اسلام با این روش ناپسند به مبارزه پرداخت،وتعرض به حقوق کودک رامنع کرد.کسانی که فرزندان خود را از ترس هزینه های مالی به فتل می رساندندرا مورد توبیخ شدید قرارداد،وآنهارا از اعمال ناپسندشان باز داشت.
 «وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلادَكُمْ خَشْیَةَ إِمْلاقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُهُمْ وَإِیَّاكُم إنَّ قَتْلَهُمْ كَانَ خِطْءًا كَبِیرًا» ﴿۳۱﴾
فرزندان خودراازترس روزی به قتل نرسانید ما شما وفرزندانتان را روزی میدهیم و همانا قتل کودکان گناه بزرگی می باشد.
اسلام حتی به والدین اجازه کتک زدن کودکان را نداده است.امیر المومنین(علیه السلام)می فرمایند:حتی برای ادب کردن فرزندت نیز اورا نزن بلکه با اوقهر کن و مراقب باش که زمان قهر طول نکشد.(بحارالانوار،ج23،ص114)
رسول مکرم اسلام به همه انسانها اعلام می کنند،همانطور که پدر ومادر حقوقی بر فرزندان دارند وآنها ملزم به رعایت این حقوق می باشند،فرزندان نیز حقوقی بر پدر ومادر دارندکه والدین در صورت رعایت نکردن آن عاق فرزندان می گردند.
باتوجه به اهمیت موضوع کودکان در اسلام ومسائل پیرامون آن می توان پی به این نکته برد، که اساس تربیتی هرفردی باید از سنین کودکی باشد،و به والدین توصیه می شود؛ که به تمامی ابعاد وجودی کودک  عنایت داشته باشند وانسانی وارسته وشایسته را تحوبل جامعه بشری دهند.
طبقه بندی: تربیتی، 
برچسب ها: کودک، روزجهانی کودک، 8اکتبر، تربیت کودک، عاق،
مطالب مرتبط: کودک افسرده،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 17 مهر 1391 | توسط : محمد فروهر | نظرات()