تبلیغات
مبین - تحریفات در قیام امام حسین علیه السلام
" آنانکه خاک را به یک گوشه نظر کیمیا کنند................آیا شود که گوشه چشمی به ما کنند "  

درقیام عظیم کربلا درس ها وعبرت های زیادی وجود داردکه می شودبا تبین و عمل به آن جامعه را به سعادت رهنمود کرد.هدف از قیام امام حسین علیه السلام احیای اهدافش است.

درطول تاریخ دشمنان خیلی سعی کردند که نور حسین را خاموش کنند،اما هر بار از گذشته نا امیدتر شدند،زیرا عشق به سالارشهیدان با گوشت وخون مردم آمیخته شده است.تمام دسیسه های آنهابرای ازبین بردن نام حسین علیه السلام نقش برآب شد.تا اینکه اخیرا در طرحی جدیدولباسی نو به فرهنگ ناب سوگواری حمله ور شده است.راستی چرا عمق تاثیرگذاری عاشورا را دربرخی جاها نمی بینیم؟چرا به بهانه عزاداری وغیره گاهی اوقات اصلی ترین هدف قیام امام حسین یعنی نمازترک می شود؟

دشمنان با تمام تلاش خودهرچه سعی کردند نتوانستند اصل عزاداری را بگیرند،به همین خاطر سعی کردند با اصل عزاداری کاری نداشته بلکه با ورود تحریفات به این نهضت مردم را از اصل باز دارندوبا توجه بیش از حد به فروع مردم را از اصول قیام واهداف آن غافل سازند.

همچنانکه دشمن سعی در خاموش کردن نور وجود امام حسین داشت ومظلومانه او را به شهادت رساند امروز هم سعی بر خاموش کردن وکم اثر کردن اهداف امام حسین علیه السلام دارد.

تحریف از ماده«حرف»در زبان عربی به معنای کنار زدن ومتمایل کردن چیزی از مسیراصلی که داشته است.تحریف بردو نوع است:لفظی ومعنوی
تحریف لفظی یعنی اینکه شمادر نقل،حتی الفاظ را هم عوض کنید.ولی تحریف معنوی یعنی اینکه با حفظ لفظ معنا را تغیر داده و معنایی غیر از آنچه مقصود بوده را بیان کنید.


در قضیه عاشورا هردونوع تحریف وجود دارد.جاهایی که دشمن توانسته اصل الفاظ عاشورا را عوض کرده و جاهایی که سند قوی بوده و امکان تحریف لفظی نبوده با تحریف معنوی خلاف معنای اصلی را عنوان کرده است.

روضه های دروغ،کمبود اخلاص،بهاء دادن بیش از حد به برخی موارد جزئی و......از جمله تحربفات در این قیام عظیم است.
امروز باید خیلی مواظب باشیم که دشمن با ورود این تحریفات ما را از هدفمان باز ندارد.امام حسین علیه السلام کشته هدفش هست وباید در جلسات عزاداری نسبت به تبیین اهداف امام حسین علیه السلام خیلی تلاش کنیم.

شهید مطهری در کتاب حماسه حسینی راجع به تحریفات می نویسد:اگر امروز بخواهیم تحریفات رادر قضیه عاشورا بنویسیم یک کتاب پانصد صفحه ای می شودوالبته امروز حتی از پانصد صفحه هم تجاوز می کند.

گاهی اوقات بعضی افراد ناخاسته وبه صورت غیر عمد دچار تحریف می شوند،واصلا متوجه نیستندکه اثر تحریف چیست؛وباعث می شود که اهداف قیام عظیم امام حسین علیه السلام نادیده گرفته شود.

مثلا میگویند برای رسیدن به هدف وسیله مباح است،یعنی ملاک هدف است،وبه هرصورتی که به هدف برسیم عیبی ندارد.در عزاداری امام حسین ملاک گریه کردن وشور پیداکردن مردم است واین مهم به هروسیله ای حتی دروغ محقق شود مشکلی ندارد.این حرف از ریشه باطل است؛زیرا هرگز هدف هرچند هم بزرگ مقدس باشد وسیله را مباح نمی کند.

در جریان قیام سید الشهدا مطالب مستند وروضه های صحیح از کتب معتبر فراوان است.توجیهی ندارد که برای به گریه انداختن مردم از روضه های دروغ استفاده کنیم.

البته مراجع وروحانیون آگاه همچون گذشته پاسبان واقعی دین بوده ودر این زمینه تدابیر خاص خود را خواهند داشت.
طبقه بندی: اعتقادی،  تربیتی،  اخلاق، 
برچسب ها: عاشورا، قیام امام حسین، هدف قیام امام حسین، تحریف در عاشورا، تحریف،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 8 آذر 1391 | توسط : محمد فروهر | نظرات()